ANA SAYFA
KURUMSAL
ÜRÜNLER
REFERANSLAR
İLETİŞİM
KURUMSAL
ÜRÜNLER
KATALOG
SERTİFİKALAR
REFERANSLAR
İLETİŞİM
Sıkça Sorulan Sorular

Thermal Boya Nedir?

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Nasa’nın fırlattığı mekiklerin dış gövdeleri, havası alınan büyük seramik bloklardan oluşmaktadır. Bu bloklar mekiklerin uzayda -80 derece ile +1000 derece arasında değişen sıcaklığa dayanmasını sağlamaktadır.

Isıya karşı en yüksek seviyede dayanıklı olan bu bloklar nano teknoloji sayesinde gözle görülmeyecek derecede küçültülerek boya teknolojisinde kullanılmaya başlamış ve böylece termal boyalar meydana çıkmıştır.

Thermal Boya Nasıl Çalışır?

Isı tasarrufunda çift cam yöntemini hepimiz biliyoruz. Mantolama da kullanılan Styrofoamlar da içlerindeki hava ve gazlar ile yalıtımı yapmaktadır. Aynı mantık ile yola çıkılarak üretilen boyalar içerisindeki mikro seramik kürelerde yüzeydeki yansıma sistemi ile çalışmaktadır.

Boyanın içerisinde belirli oranda kullanılan ve homojen dağılımı sağlanan bu mikro seramik kürecikler yansıma sistemi ile %30 ısı tasarrufu sağlamaktadır.

Güneş ıınlarının %95’ini, ultra viyole ışınlarının %85’ini geri yansıtır. Dolayısıyla ürün performansı güneş ışıklarının dik geldiği sıcak ülkelerde %50’ye çıkmaktadır.

Thermal boya kullanılmayan yerlerde enerji kaybı

Kışın, radyatör ve benzeri ısı kaynaklarından yayılan ısılar ortamı ısıtırken aynı zamanda ısı duvar, zemin ve tavan tarafından emilir. Isı daima sıcaktan soğuğa doğru hareket ettiğinden dolayı duvar, zemin ve tavan tarafından emilen bu ısı herhangi bir izolasyon olmadığı taktirde dışarıya doğru kaçar. Bu da yüksek enerji kaybına neden olur.

Yazın da dışarıdaki sıcak hava duvarlar tarafından emilerek içeriye geçip ortam ısısını artırır. Bu da klima kullanımını daha fazla artırır.

Thermal boyanın faydaları

Dış cephelerde yüzeye çarpan ısı %30’a kadar geri yansıyarak kışın soğuk havanın, yazın da sıcak havanın içeriye girmesi engellenir. Böylece kışın ısıtma giderlerinizden yazın da soğutma giderlerinizden tasarruf sağlarsınız.

Thermal boya iç cephelerde de uygulanacağından aynı ordanda kazanç elde edersiniz.

Çatı izolasyonu

Günümüzde bir çok ısı izolasyonu dış cephe duvarlarına uygulanmaktadır. Oysa Theramal Çatı Kaplaması Su izolasyon malzemesi olmanın yanı sıra, boyanın içindeki seramik küreciklere güneş ışınları dik geldiği için yansıma artar ve buna bağlı olarak thermal performansı da artar.

Yazın güneş ışınlarının daha dik geldiği günlerde güneş ışınlarının %95 ini, ultraviyole ışınlarının %85 ini geri yansıtır. Dolayısıyla ürün performansı % 50 civarında olmaktadır.

Bu ürün özellikle sıcak iklimi ve teras çatıları olan güney sahillerimizdeki villa
ve oteller için idealdir. Dünyadaki uygulamaları ise Florida ve civarı,Güney
Amerika, Afrika ve Ortadoğu iklimlerinde büyük performans sağlamaktadır.

Thermal Boyaların Farkları

Bir çok mantoloma sistemlerine göre işçiliği kolay, çabuk ve ucuzdur.

  • Fırça darbesi ile kendi izolasyonumuzu kendimiz yapabiliriz.
  • Thermal boyaların ısı izolasyonunun yanı sıra ses izolasyonuna da faydası vardır.
  • 1800 derece ısıya dayanıklı olan seramik kürecikler, yangın geciktiricidir.
  • Su bazlı olup, binaların nefes almasına olanak sağlar.
  • Yüzeyin sürtünme kuvvetini arttırır, nemi önler.
  • Her türlü boyanın üzerine kendi astarı uygulandıktansonra rahatlıkla tatbik edilir.
  • İyi bir boya olmanın yanı sıra Isı izolasyonu ile rakiplerinden ayrılır.
  • Renk tüpleriyle renklendirilir.

Thermal Boyanın Ömrü Ne Kadardır?

Thermal Boya yüzeyde kaldığı sürece Isı İzolasyon görevini eksiksiz bir şekilde sürdürmektedir. Buna karşılık Mantolamanın ömrü 8 yıldır.

Fuat Paşa Mah. Şair Şeyhi Cad. No: 89 - 91 Kütahya
Tel: (274) 223 96 97 - (533) 464 63 43
bilgi@akcekim.com
CELLMANN
Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası
Yasal Uyarı